Vikings ни показа възхода и падението на викингите
Ревю на последния сезон на сериала.

7 години и 89 епизода. Това е равносметката за превърналата се в тотален хит историческа драма Vikings (Викинги).
Сериалът показа историята на викингите по свой начин, но и направи история. Събра хиляди фенове, на които сега им остава да чакат спинофа Vikings: Valhalla. Той ще се развива един век след събитията в предшественика си.
Ако за теб също е трудно да се разделиш с Vikings и викингите, има и друга алтернатива. The Last Kingdom е прочитът на BBC и Netflix. През тази година очакваме неговия пети сезон.
Следва мнението на ТВ Обзървъра. Внимавай за спойлери!
Последвай Обзървъра в социалните мрежи тук
Раздялата с любим сериал винаги е трудна. Особено когато си го следвал от самото начало. Чакал си всеки следващ епизод с нетърпение. Много по-лесно е да откриеш нов за теб сериал, който вече е излъчил няколко сезона. Така не усещаш липсата му, а и проследяваш историята без прекъсвания.
В моя случай аз започнах Vikings през 2013, когато телевизия History излъчи премиерата му. Спомням си, че в началото подходих скептично и правих постоянни сравнения с Game of Thrones. Но Vikings успя да се отличи.
Някои неща продължиха да ме дразнят до последно. Например, акцента на актьорите. През годините видяхме разнообразие от актьори от различни страни – Австралия, Канада, Великобритания, Швеция, Дания и др.
Главният герой Ragnar си замина още в четвърти сезон, но остана да преследва героите като дух до последно. Почти не си спомням за епизод от последните два сезона, в който някой да не спомене неговото име. Разбира се, смъртта му беше шокираща и неочаквана за мен. Дори в един момент си мислех, че не мога да продължа със сериала напред. Но Vikings не ни остави да забравим за него.
Друг дразнещ момент несъмнено беше пълненето на епизоди с излишни и ненужни сцени. Не, че не го прави всеки сериал. Но особено в последните епизоди на Vikings ми дойде в повече. Всичко, случващо се в Категат преди и след заминаването на Harald, Ivar и Hvitserk към Уесекс, ме отегчаваше.
А и да не забравяме Ivar, който уби предполагаемия му син, а в последния сезон го видяхме като обичащ и грижовен. Това продължи за кратко, но този контраст в представянето на героя не може да остане незабелязан.
Дано повече не виждаме Адам Коупланд (Острието в кеча) в друг сериал. Как може да акцентират повече от два сезона на него? Много слабо представяне… Дърво като кечист и дърво като актьор. 🙂
От друга страна, сериалът беше уникален с епичните си битки, визуалните ефекти, а най-любимо ми беше как ни докосваше до културата и обичаите на викингите. Техните жертвоприношения, непоклатимата им вяра в Боговете, жаждата им да покоряват нови светове и бойния им дух.
Замислях се много пъти какво ли би било, ако в днешно време живееха хора с подобни вярвания. Ако викингите бяха успели да са запазят във вековете. Колко странно щеше да е да живеем в един и същи свят. Но историята ни показва, че това е почти невъзможно.
Все пак Vikings ни научи на много. Видяхме как братя убиват братя. Как синовете предават бащите си. И не на последно място, че семейните ценности нямат никакво значение, когато се изправят срещу желанието за власт.
И тук веднага ми изниква сцената с умиращия Bjorn вдигнал високо своя меч, изправен пред огромната армия на русите и двамата му братя, които не могат да повярват на очите си. Сякаш Vikings отдаде много по-голямо значение на неговата смърт от тази на баща му. Безспорно обаче това е най-добрата сцена в последния сезон.
Да, Vikings ни показа възхода и падението на викингите. От първите сезони, когато бяха безстрашните велики воини до последния сезон, когато почти всеки герой ни убеждаваше, че това е приключило. Че вече няма герои сред викингите.
И в тази връзка сериалът постигна много. Успя да ме пренесе в онова време и да ми покаже други реалности. Не знам дали спиноф сериалът Vikings: Valhalla ще се доближи до оригинала. А и не знам дали е нужно. Сбогом, Vikings!

Всички права запазени © 2020.