Squid Game – корейският сериал, за който всички говорят

Netflix е добре позната със своя нюх да бъде трибуна за сериали от цял свят. И през годините е доказвала това често пъти. Нека вземем за пример испанския La Casa de Papel. Или пък френския Lupin. А защо не и руския To the Lake. Но този път Netflix определено ни изненада. С първия южнокорейски сериал, който покори Топ 10 класацията на най-гледаните седмични предложения в платформата. И стана първи по гледаемост в 90 страни по света, включително САЩ и Великобритания. Скъпи читатели, представяме Ви Squid Game.
В Squid Game всичко започва с типичния неудачник. Той дължи пари на кого ли не. Майка му го издържа, въпреки че надхвърля 30-те. Жена му се е развела с него и вече е намерила своята по-добра половинка. Дъщеря му знае, че не може да вярва на обещанията на баща си и не може да разчита той да бъде до нея. Уволняван и фалирал неведнъж, понастоящем пак без работа. Единственото, което може да го развълнува е да залага парите на бедната си майка. А късметът му – него просто го няма. Все нещо лошо ще му се случи. И все на него.
Развръзката идва, когато среща непознат в метрото, който го предизвиква с думите “победи ме на тази игра и ще спечелиш 100 000 вона” (бел. ред. южнокорейски вон е тамошната валута). Звучи много, но всъщност това са около 142 лв. Скоро след това главният герой ще се включи в мистериозна игра на живот и смърт, където ще открие още много такива неудачници като него. На самотен остров, насред нищото, скрити в подземия, те ще трябва да се състезават, за да спечелят 45 милиарда вона. Голямата награда в тази смъртоносна игра. И ще ги спечели последният оцелял. Буквално. Защото всеки, който не успее да се справи в различните задачи, бива моментално елиминиран. Пак буквално.
Всеки участник подписва договор, с който се съгласява, че:
- Играчът няма право да спре да играе
- Играч, който отказва да играе, ще бъде елиминиран
- Игрите могат да бъдат прекратени, ако мнозинството се съгласи
И така започва всичко, за да може от 456 души да оцелее само един.
Следва мнението на ТВ Обзървъра. ВНИМАВАЙ ЗА СПОЙЛЕРИ!
Даже не знам откъде да започна. Нали знаете онзи момент, в който си казвате, че този сериал изглежда ок, но нещо Ви спира да го пуснете и продължавате към следващия. Много често ми се случва. Все по-трудно намирам “моите” сериали. И напоследък съм започнал все по-често да се доверявам на Netflix и неговите класации. Та, като видях, че Squid Game е номер 1 по гледаемост в България и като изгледах трейлъра, си казах защо пък да не изгледам първия си корейски сериал.
Няма да съжалявате! Пиша го с удивителна, въпреки че много се дразня да поставям такъв препинателен знак, когато споделям мислите си тук. Разбира се, мога да кажа още: уникален, ангажиращ, вцепеняващ, изумяващ. Мога да кажа също и че трудно успявах да изглеждам 2 епизода последователно. Въпреки че първият сезон е само от 9 епизода, не можах да ги изгледам на един дъх. И то не защото не ми харесваше, а защото беше трудно да се гледа.
Първо, сигурен съм, че много от Вас ще почувстват героите толкова близко. Ами те олицетворяват и нашата, българската действителност. Хора в нищета, готови на неочаквани жертви, за да изплуват. Някои притиснати от системата, други опитали се да я измамят неуспешно, трети твърде самоуверени и т.н. Гледаш кадри от далечна държава, слушаш чуждия език, но си казваш, че това е адски близко до нас.
Второ, начинът, по който сериалът препуска през смъртта на всички герои е нещо доста непознато. Сякаш те нямат значение, сякаш човешкият живот няма никакъв смисъл. Това натоварва и в един момент наистина става непосилно да се продължи. Но пък интригата не спира да се заплита. Та, няма как. Трябва да се насилиш и да продължиш.
Трето, …. не. Отказах се. Аз мога да се изгубя в мислите си за този сериал. Няма смисъл да се опитвам да ги подреждам. Но искам да кажа, че той до последно не губи надежда в човешкото и в доброто. Дори смятам, че това е основният замисъл на създателите. Да ни покажат, че накрая след всичко преживяно, човешкото остава, доброто остава.
Бързам да кажа също, че има много, ама много досадни и пискливи герои. Такива, за които ще се молите да бъдат по-бързо елиминирани. Но няма как, наистина са много досадни. Забелязах и че корейците много могат да преекспонират в актьорската си игра. Е, сигурно именно тези персонажи са създадени, за да дразнят така, че да почувстваме сякаш ние сме в играта.
Много митология има в този сериал. В последно време сякаш все по-малко сериали залагат на това. А това е важно, защото така се изграждат истинските фенове. Спомнете си Fringe и LOST. Даже има такъв термин “easter egg” или скритите послания, елементи, изображения, които не всеки вижда с просто око.
Ревютата на критиците също са благосклонни. В Rotten Tomatoes сериалът получава цели 93% рейтинг на одобрение. Между другото, с цялостния успех на сериала, съвсем логично ще е да има продължение. За мен и краят е отворен. Тепърва има да се разбере кой още стои зад играта, кои са тези ВИПове, които си харчат парите, за да гледат как избиват разни хорица. Какво се случи с простреляния полицай? И още куп други въпроси.
И сега наистина всички говорят за Squid Game. Интернет е пълен с миймове. И може би трябва да се забързате, за да се посмеете и Вие на тях. Слагам тук един като за финал. По-долу и трейлър на сериала. А тук може да видите още мои ревюта за сериали.
ТВ Обзървъра
Всички права запазени © 2020.