Кога сериалите използват bottle episode?
Какво означава bottle episode и кога го използват сериалите?

Какво означава bottle episode и кога го използват сериалите?
Епизодите пълнежи са честа практика в телевизионната индустрия. Те не допринасят с нищо за историята и обикновено дразнят зрителите, които очакват определено развитие. Подобно определение е често срещано в коментари в българските торент тракери и Фейсбук групи за сериали. На английски терминът filler episode се доближава най-много до тази идея.
По друг начин обаче стоят нещата, когато говорим за bottle episode. Всеки опит за превод на български по-скоро ще звучи смешно. Но когато говорим за разликата между filler и bottle епизоди, тя е съществена.
Виж още:
Какво представляват bottle епизодите?
Това са нискобюджетни епизоди, които максимално ограничават участието на актьорския състав, ползването на ефекти и снимачни площадки. Обикновено използват само една локация за заснемане и съдържат основно диалози и сцени без специална подготовка.
Кога сериалите използват bottle episode?
Това може да се случи, когато сценарият и идеята за даден епизод пропаднат и се наложи написването на нов за кратко време. По-често обаче се случва поради бюджетни ограничения. Например, когато предвидените средства за сезона не са достатъчни, продуцентите предпочитат да вмъкнат подобен епизод. Така не се налага промяна на бюджета за други по-важни епизоди (първи/последен епизод от сезона). В bottle епизодите най-често може да видим развитие на дадени герои в дълбочина – черти от характера им или мотивация за дадени действия/решения.
Кога възниква терминът bottle episode?
За първи път се използва подобна концепция за сериала The Outer Limits от 60-те години на миналия век. Тогава като “bottle show” за епизод, който е създаден за много кратко време и за много малко пари. Терминът bottle episode започва да се ползва по-активно през 2003. Създателят на сериала The Shield го определя като “тъжното малко доведено дете, което е пренебрегнато, за да може да се купи нов чифт маратонки на по-големия брат”. Той има предвид именно спестяването на средства от даден епизод за сметка на друг, който е по-важен за сюжета на сериала.
Някои примери от сериали за bottle епизоди
Един от най-оригиналните примери за подобен епизод е от комедията Seinfeld. Във втория сезон на ситкома има епизод, който се развива само и единствено в китайски ресторант. Първоначално идеята за такъв епизод е отхвърляна от телевизията многократно, което почти довежда до напускането на създателя Лари Дейвид. Крайният резултат обаче изненадва всички. Критиците коментират, че това е един от най-оригиналните епизоди на сериала.
Друг пример е премиерата на третия сезон на The West Wing, която се отлага заради терористичните атаки в САЩ от 11 септември. Когато сезонът се завръща, той излъчва епизод, в който актьорският състав изцяло коментира тероризма и отдава почит на засегнатите от нападанието.
И вероятно най-доброто постижение на bottle episode е един от епизодите на Breaking Bad, който носи името Fly. В него Уолтър Уайт е обсебен от една муха, която го преследва постоянно, а той не може да я убие. Истината е, че при първото гледане на епизода, той ще ти се стори абсурден, монотонен и излишен. При второ гледане обаче вникваш в неговия смисъл. Мухата донякъде представлява вината на Уолтър за действията му досега. Да не говорим за операторското майсторство и играта на Брайън Кранстън. Според създателя на сериала Винс Гилигън епизодът е създаден именно с цел спестяване на пари, тъй като към този момент от третия сезон бюджетът вече е надхвърлен. Критиците определят епизода като един от най-добрите в историята на телевизията, докато феновете са на точно обратното мнение – мразят го.
Разбира се, има и други сериали, които използват bottle епизодите. Във всеки сезон на Friends има поне един такъв епизод. В сезон 13 на Grey’s Anatomy е направен епизод, чието действие се развива в операционната зала, а всеки лекар си спомня свои спомени.
Още от рубриката good-to-know виж тук.
Всички права запазени © 2020.