Как снимат сериала The Mandalorian?
Каква технология се използва за заснемането на сериала?

Сериал като The Mandalorian, част от вселената на Star Wars, със сигурност не е най-лесната телевизионна продукция. Всеки епизод ни пренася в различна планета и ни показва редица природни гледки. Затова е безкрайно интересно да разберем каква технология се използва за заснемането на сериала The Mandalorian.
Коментар на редактора: Преди да продължим с най-важното е редно да отбележим, че правим това уточнение вследствие коментар на ТВ Обзървъра. В своето ревю за сериала The Mandalorian той пише “Виждаше ми се крайно нереалистичен и усещах т.нар. “зелен екран” през по-голямата част от времето“. За ТВ Обзървъра е важно Observertoria.com не само да бъде поредният блог, а да се уповава на фактологическа информация. С тази статия поправяме допуснатата грешка.
И така кое е най-важното за екипа на The Mandalorian преди старта на продукцията? Първо, феновете на Star Wars биха били особено взискателни към първия сериал от тази вселена. Те със сигурност ще очакват екзотични и цветни локации. Второ, практически е непостижимо за проект с все пак ограничен бюджет да предостави нещо подобно. Не е възможно един многоброен екип да сменя снимачните локации за кратко време и за малко пари. Например, от пустините на Тунис да се прехвърли на солените езера в Боливия. Затова на създателите на сериала е било необходимо революционно решение, което ще им помогне да покрият очакванията на феновете.
В продължение на десетилетия т.нар. зелен и син екрани са най-лесният вариант за възпроизвеждане на фантастични природни пейзажи. Но когато героите носят високоотразителни костюми, подобно на Мандо (в ролята е Педро Паскал), отражението на зеления/синия екран създава множество проблеми за постпродукцията. Не последно по значение, разбира се, е колко всъщност е трудно за актьори да изиграят своите роли по най-добрия начин, когато са заобиколени от “сини или зелени платна”. За целта трябва подходяща среда, която би решила този относително важен въпрос за създаването на сериала.
Какво е решението? Масивна LED видео стена и таван, които предават динамично фоново съдържание в реално време. Запознайте се с The Volume. Официално наречен Stagecraft, той е висок 6 метра, широк е близо 23 метра и се разпростира в 270-градусов полукръг. The Volume е съставен от 1326 отделни LED екрана. Това е най-голямата и най-сложната виртуална среда за правене на филми и сериали, създавана досега. По-долу може да видиш видео от създателите на технологията, което показва снимачния процес в The Mandalorian.
Иновацията в The Volume е не само, че показаното изображение се генерира на живо в реалистична 3D среда, но тази 3D сцена се променя от движенията и настройките на камерата. Ако камерата се премести надясно, изображението се променя, сякаш е истинска сцена. Тук може да видиш пример за подобна сцена.
“The Volume ни позволява да съберем много различни среди под един покрив”, казва Ричард Блъф от ILM – създатели на технологията. “Сутринта може да снимаме сцена в Неваро, а следобед в пустините на Татуин. Разбира се, имаме съображения за смяна на много среди, но обикновено снимахме в две различни среди за един ден.” Създателят на сериала The Mandalorian Джон Фавро пък споделя, че почти всички сцени са направени изцяло пред камера. Това значи, че не са добавяни отделно фонове при монтажа.
И още малко внушителна информация за The Volume. За да бъдат възпроизведени изображенията на видео стената са били необходими 11 компютри. Три процесора са ползвани за рендиране в реално време, а четири сървъра са осигурявали 4K изображенията за стената и на тавана.
Виж кадри от снимачния процес в The Mandalorian:
Всички права запазени © 2020.