Европейска телевизия: Испанските сериали
Ревю на La Casa de Papel и Vis a Vis.

В продължение на поредицата за европейска телевизия, ред е да обърнем внимание на испанските сериали. Те стават все по-актуални и са предпочитан избор сред предложенията на Netflix.
В списъка на ТВ Обзървъра челни места заемат La Casa de Papel (Money Heist) и Vis a Vis (Locked Up).
La Casa de Papel: Мистериозен мъж с прякор Професора подготвя дузина млади и жадни за пари престъпници, за да осъществят най-големия банков обир в историята. Трейлър
Vis a Vis: Сериалът се развива около Макарена. Тя се влюбва в своя шеф, който я манипулира да извършва серия от финансови злоупотреби. След това е набедена именно от него и така попада в затвора. Трейлър
Следва мнението на ТВ Обзървъра за испанските сериали. Внимавай за спойлери!
Наскоро ти споделих, че няколко от испанските сериали ме накараха да започна да уча езика.
Разбира се, преди това вече бях гледал сезоните на Narcos и El Chapo, но и двата са заснети в Колумбия. Затова и не ги включвам в моя списък с испански сериали.
И така главният виновник да се влюбя в испанския език е именно La Casa de Papel. Имах късмет, защото го започнах след като Netflix вече беше публикувал цели 23 епизода. Важно е да кажем, че досега сериалът има реално два сезона, разделени на по две части. Въпреки че по торент тракерите ще го срещнеш като 4 сезона. Петата и последна част се очаква през 2021.
Всъщност го започнах случайно, въпреки че от много места чувах изключително позитивни коментари. Тук е моментът да кажем, че е определян като “най-добрият испански сериал за всички времена” и неслучайно е носител на Международните Еми награди за най-добър драма сериал. Освен всичко е и рекордьор по гледаемост в стрийминг платформата – цели 65 млн. гледания на епизодите от четвъртата част, публикувани през изминалата година.
Много още факти могат да се споделят за La Casa de Papel. Истината е, че американските продукции могат само да завиждат на този успех и да взимат пример от цялостното изпълнение. Като започнем от невероятната актьорска игра и химията между главните действащи лица. Преминем през редицата обрати и то винаги напълно неочаквани. Тъкмо си кажеш, че знаеш как ще се развие историята и бум – сериалът прави точно обратното.
Това, върху което стъпва сериалът, е познат похват в телевизията. Знаеш, че главните герои са лошите – да, в крайна сметка те се опитват да оберат банка. Но започваш да им симпатизираш, защото приемаш мотивите им за правилни. La Casa de Papel показва малкия човек и неговия бунт срещу системата и политическата класа. Този бунт се изразява в извършване на престъпление, но нашите герои считат, че това е начинът да си вземат свободата си отново. И ти като зрител започваш да ги защитаваш, да се притесняваш за живота им и да се надяваш да успеят, да се измъкнат, да победят.
Алваро Морте в ролята на Професора е наистина уникален. Неговият герой е мастърмайнда на цялата операция, който предвижда всеки ход на властите. Историята на героя му е наистина интересна, защото действията му са продиктувани от лични драми. Той е може би е единственият участник, който не прави това, което прави, за парите. При първия обир – заради баща си, а при втория – донякъде заради един от бандата, но повече заради брат си.
И тук е мястото да кажем едно голямо браво за Алекс Пина – създателят на La Casa de Papel. Всъщност името му е свързано и с редица други испански продукции като Vis a Vis, El Embarcadero, Los Hombres de Paco и новите Sky Rojo и White Lines.
А сега се прехвърляме на Vis a Vis, който е възможно да ти заприлича на женската версия на Prison Break. Откъм напрежение, динамика и комбинация между външния свят и живота в затвора – наистина си приличат.
Аз започнах Vis a Vis заради тежка липса на испански сериал след La Casa de Papel. Трейлърът изглеждаше ок, но първите няколко епизода от сериала по-скоро ме караха да мисля, че не е моето нещо. Реших обаче да му дам шанс и не сгреших.
Разбира се, всеки сериал си има своите недостатъци и дразнещи моменти. В продължение на четирите сезона (плюс допълнителния Vis a vis: El oasis) действието се разводни, започна да се повтаря. Не отричам, че по това също прилича безумно на Prison Break. Да не говорим, че спиноф сериалът продължение на историята El Oasis беше възможно най-безумното решение. Изгледах го по навик.
Все пак първите два сезона на Vis a Vis смело мога да обявя за must-watch. В сериала може да видим и познати лица от La Casa de Papel, което го прави още по-привлекателен. Както вече написах, започва сравнително скучно, но след това в дадени моменти екшънът и клифхенгърите могат да надскочат очакванията ти. Плюс това винаги съм харесвал проследими трансформации на герои. Страхотен пример за успешна трансформация в Vis a Vis е главният герой Макарена – в началото наплашена, колеблива, нерешителна и много често досадно мрънкаща. А накрая – наперена, непоклатима и безстрашна.
Специално внимание обаче искам да обърна на Найва Нимри (Зулема тук и детектив Алисия Сиера Монтес в La Casa de Papel). Двете роли между другото лесно могат да се сравнят – общото е актрисата и това, че тя го играе злодей. Оттам нататък е почти неразпознаваема. Когато актьор успява да изиграва по толкова различен начин две роли, можем да сме сигурни в неговите качества. Уникално превъплъщение.
Испанските сериали тепърва ще бъдат център на нашето внимание. Ако вече си изгледал горните, но искаш да продължиш с нещо испанско, ето моите предложения:
Élite – трилър тийн драма
Hache – криминална драма
Oscuro Deseo – трилър драма*линкове към трейлърите на заглавията

Виж още ревюта на ТВ Обзървъра тук.
Всички права запазени © 2020.